Mnohí z vás stále zápasia s finančnou neistotou spôsobenou viac ako ročným pandemickým narušením hospodárstva. Preto sa bude v týchto časoch, určite každému, počítať akákoľvek pomoc, vedúca k rozumnejším finančným rozhodnutiam. Tentokrát sme sa po radu obrátili na technológie.

Finančné aplikácie vám môžu poskytnúť skvelý prehľad o vašich výdavkových návykoch, o tom, kam vaše peniaze smerujú a kde môžete urobiť zlepšenia. Ich cieľom je pomôcť pri určovaní finančných priorít a stanovovaní finančných cieľov.

Zo začiatku môže byť náročné zorientovať sa v nekonečných možnostiach a vybrať si aplikáciu, ktorá vám sadne. Preto sme pripravili stručný prehľad 3 rôznych aplikácií, ktoré vám môžu ušetriť čas a zabezpečiť, aby vaše peniaze prúdili tak ako majú.

YNAB pre praktických užívateľov

Aplikácia YNAB (You Need A Budget) je navrhnutá tak, aby používatelia namiesto sledovania minulých transakcií, plánovali svoje finančné rozhodnutia do budúcnosti. Táto aplikácia sa riadi systémom, podľa ktorého si musíte vytvoriť plán pre každé zarobené euro.

Hneď ako dostanete výplatu, zadáte do aplikácie, ako chcete rozdeliť váš príjem do rôznych kategórií – výdavky, ciele a úspory. Vďaka tomuto rozhodovaniu je YNAB veľmi praktický. Aby svojim používateľom uľahčil proces učenia, ponúka množstvo vzdelávacích zdrojov, ktoré presne opisujú, ako zostavovať rozpočet a používať aplikáciu.

Táto aplikácia je však určená pre odhodlanejších užívateľov. S YNAB musíte držať krok. Najlepšie bude fungovať v rukách tých, ktorí budú k svojim financiám pristupovať naozaj zodpovedne. V porovnaní s ostatnými finančnými aplikáciami, je cena pomerne vysoká, preto je dobré zvážiť, či je táto aplikácia a jej systém vhodný práve pre vás.

Po 30-dňovej nezáväznej skúšobnej verzii, ktorá je bezplatná, si YNAB účtuje 11,99 dolárov mesačne alebo 84 dolárov ročne.

Aplikácia funguje na telefóne, počítači, iPade, Apple Watch i Alexe a nájdete ju vo verzii pre systém Android aj iOS.

MINT ako miláčik publika

Táto veľmi populárna aplikácia je dostupná pre zariadenia so systémom iOS aj Android a pomôže vám udržať si prehľad o vašich osobných financiách. Automaticky zaraďuje vaše výdavky do rozpočtových kategórií. Pre tieto kategórie si nastavíte limity a Mint vás informuje, ak sa k týmto limitom blížite. Ak hľadáte aplikáciu, v ktorej si svoje financie plánujete vopred, namiesto dodatočného sledovania, možno vám bude viac vyhovovať aplikácia YNAB.

Mint je veľmi ľahko pochopiteľná a jednoducho ovládateľná, vďaka čomu má milióny užívateľov po celom svete. Určite oceníte aj kvalitne spracované grafy, z ktorých získate prehľad o položkách, požierajúcich najväčšiu časť vášho rozpočtu.

Aplikácia je chránená heslom a v prípade krádeže ju môžete jednoducho deaktivovať na diaľku. Mint je zadarmo, no reklamný obsah môže byť pri používaní aplikácie trochu otravný.

SPENDEE s dôrazom na dizajn

Do nášho výberu sa dostala aj aplikácia, ktorá vznikla u našich susedov a momentálne má už takmer milión platiacich užívateľov po celom svete. Vďaka povestným šikovným českým ručičkám tak môžete mať finančnú aplikáciu v slovenčine.

Spendee je nástroj na sledovanie rozpočtu a výdavkov s veľkým dôrazom na dizajn. Okrem perfektne vyladeného užívateľského rozhrania vám tiež ukáže, kam všetky vaše peniaze smerujú a ako môžete ich smerovanie upraviť.

Základná verzia aplikácie je zadarmo, no bola by škoda nepriplatiť si za užitočné funkcie a vylepšenia, ktoré obsahuje len platená verzia. Navyše v bezplatnej verzii budete musieť vaše transakcie zadávať ručne, keďže nepodporuje synchronizáciu s bankovými účtami. SPENDEE Standard stojí ročne 14,99 dolárov a vo verzii Premium vás vyjde na 22,99 dolárov ročne. Bezplatná verzia má svoje limity, no aj napriek tomu budete mať k dispozícii prehľadné mesačné štatistiky. V plnej verzii si môžete SPENDEE vyskúšať na 7 dní úplne zadarmo.

Trh ponúka naozaj mnoho vynikajúcich bezplatných i platených aplikácií na získanie prehľadu o vašom rozpočte a nastavení finančných cieľov. No žiadna z nich vám neposkytne osobný prístup a nenastaví ideálne spravovanie a prerozdeľovanie vašich peňazí. Rozhodovanie je totiž vždy na vás, a preto je najlepším riešením vyhľadať finančného odborníka. Aplikácia sa tak následne stáva šikovným nástrojom, ako si dopomôcť k stanoveným finančným cieľom.

Finančné poradenstvo na mieru

Potrebujete portfólio máme inovatívne a aktívne riešenia. Informácie vám poskytneme aj na našej Infolinke: +421 948 150 150


    Osobné údaje budú použité na kontaktovanie.

     

     

    Kontaktujte nás