Potrebujete pomoc s financiami? Výsledky prieskumu agentúry Focus o finančnom správaní sa Slovákov prinášajú znepokojivé dáta, informuje Finreport.
Z prieskumu vyplýva, že väčšina Slovákov si myslí, že financiám rozumie. V skutočnosti je to však presne naopak. V otázke peňazí sa správame sebavedome aj napriek tomu, že sme finační samoukovia a s peniazmi narábame tak, ako nás život naučil.
Takmer polovica účastníkov prieskumu (43 %) čerpá informácie o financiách zo svojich vlastných skúseností a zážitkov. Pätina spomedzi oslovených (20 %) informácie z tejto oblasti nevyhľadáva vôbec.

Väčšina ľudí je presvedčená o tom, že sa vyzná vo svojich financiách a pomoc nepotrebuje. Je to naozaj tak? Prax ukazuje, že väčšina Slovákov nepozná ani základné finančné pojmy. Neznalosť, spolu s nedocenením schopnosťami a s počiatočným neuváženým konaním vedú k tomu, že sa čoraz viac zadlžujeme a často sa tak dostávame do začarovaného kruhu. Následná neochota poradiť sa s odborníkom vedie k tomu, že sa z našich dlhov už nevieme sami dostať.
Prečo radšej nezveriť svoje financie do rúk odborníkom? Keď sme chorí, tak vyhľadáme lekára. Keď sa nám pokazí práčka, tak voláme opravára. Prečo rovnako logicky nepostupujeme aj pri našich financiách? Profesionálny a skúsený finančný poradca vám môže pomôcť vyhnúť sa zbytočným nákladom a sústrediť sa na to, čo chcete dosiahnuť. Finanční poradcovia nie sú len pre bohatých ľudí – spolupráca s poradcom je skvelou voľbou pre každého, kto chce dať svoje osobné financie do poriadku a stanoviť si dlhodobé ciele.

Nájsť dobrého finančného poradcu nie je vôbec ľahké, no ak sa budete držať nasledujúcich krokov, hľadanie si určite zjednodušíte.

PREVERTE SI FINANČNÉHO PORADCU

Každý finančný poradca musí byť zaregistrovaný v NBS, čo je dôkazom o oprávnenosti podnikať vo finančnom sprostredkovaní. Môžete si ho preveriť priamo na webovej stránke NBS. Stačí ak zadáte meno a priezvisko poradcu alebo názov SRO. Niektorí poradcovia môžu byť registrovaní na SRO, preto si najprv v obchodnom registri zistite názov SRO daného finančného poradcu a ten zadajte na stránke NBS. Ak ste tam svojho poradcu nenašli, tak nie je finančným sprostredkovateľom. Tento krok je veľmi dôležitý a rýchlo vám pomôže vyselektovať tých, ktorí nemôžu vykonávať finančné sprostredkovanie.

BERTE DO ÚVAHY SKÚSENOSTI

Veľmi dôležitým kritériom, ktoré by ste mali zvážiť je odbornosť. Garantom odbornosti sú napr. certifikáty, licencie, články, ktoré píše, no tiež skúsenosti.
Vyberte si poradcu s dlhšou praxou. Zvýšite si tak pravdepodobnosť, že bude mať aj viac skúseností a môže vám lepšie poradiť. Neodpisujte však ani začínajúcich finančných poradcov, väčšinou ich vedie skúsenejší mentor, prípadne majú supervízora.
Dĺžka pôsobenia v oblasti finančného poradenstva je však kľúčová. Roky praxe sú relatívne spoľahlivým indikátorom kvality. Ak sa niekto danej problematike venuje dlhšie, je prirodzené, že má skúsenosti a predovšetkým reálne výsledky.

PRIPRAVTE SA NA OSOBNÉ STRETNUTIE

Skôr ako sa obrátite na konkrétneho finančného poradcu, zodpovedzte si otázku, s ktorými aspektmi svojho finančného života potrebujete pomôcť. Keď si prvýkrát sadnete k poradcovi, budete už pripravení vysvetliť svoje konkrétne potreby a predstavy v oblasti správy peňazí. Majte na pamäti, že finanční poradcovia poskytujú viac ako len investičné poradenstvo. Najlepší finančný plánovač je ten, ktorý vám pomôže vytýčiť smer pre všetky vaše finančné potreby. To môže zahŕňať investičné poradenstvo pre dôchodkové plány, splácanie dlhov, návrhy poistných produktov na ochranu seba a svojej rodiny, atď.

VYBERTE SI PROFESIONÁLA S ĽUDSKÝM PRÍSTUPOM

V dnešnej digitálnej dobe je už celkom bežné, že si pred prvým stretnutím vyhľadáme na internete všetko, čo je o danej osobe/spoločnosti/firme dostupné. Prvý názor si môžete vytvoriť už z profilu na sociálnych sieťach či z webu.
Tak, ako v každom vzťahu aj tu je dôležité, aby fungovala chémia medzi oboma stranami, preto je osobné stretnutie nevyhnuté. Finančný poradca vás najprv počúva a zisťuje vaše plány a ciele, finančné možnosti, aktuálne uzavreté zmluvy. Nikdy neprichádza na prvú schôdzku s ponukou konkrétnych produktov, ale rieši vašu finančnú situáciu a zaujíma sa o vaše potreby, aby vám mohol pripraviť riešenie šité na mieru. Vyberte si takého poradcu, ktorý pôsobí profesionálne, vyjadruje sa odborne a zároveň vám sedí ako človek.

Nájsť si poradcu nie je vôbec jednoduché. Musíte aktívne hľadať niekoho, kto bude pracovať s vašimi financiami vo vašom najlepšom záujme, a to si vyžaduje určitý čas. Nakoniec však získate lepšie rady, ušetríte peniaze a zarobíte viac pri dosahovaní svojich finančných cieľov. To stojí za tú dodatočnú námahu, ktorá vám pomôže nájsť poradcu možno aj na niekoľko rokov. Ak by ste mali ďalšie otázky alebo záujem o osobné stretnutie, neváhajte nás kontaktovať.

Finančné poradenstvo na mieru

Potrebujete portfólio máme inovatívne a aktívne riešenia. Informácie vám poskytneme aj na našej Infolinke: +421 948 150 150


    Osobné údaje budú použité na kontaktovanie.

     

     

    Kontaktujte nás