Pri starobnom a predčasnom starobnom dôchodku musí žiadateľ získať aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia. Pri každom druhu dôchodku sa potom do obdobia poistenia môže počítať iná činnosť. Pri všetkých je základom zamestnanie, kedy za pracujúceho platí dôchodkové poistenie zamestnávateľ. Počítajú sa aj roky práce v cudzine.
Druhou možnosťou je podnikanie, kedy za seba človek platí odvody sám. Živnostníci spravidla začnú platiť sociálne odvody, ktorých súčasťou je aj dôchodkové poistenie, až po podaní ich prvého daňového priznania. Sociálna poisťovňa ešte umožňuje platiť si dôchodkové poistenie dobrovoľne. Na toto poistenie sa prihlasujú spravidla dobrovoľne nezamestnané osoby, študenti, ale aj podnikatelia, ktorí chcú mať vyšší dôchodok od štátu.
O týchto obdobiach by mala mať informácie Sociálna poisťovňa, no v praxi sa stáva, že niektoré roky nemá v evidencii. „Ak poistenec zistí, že v evidencii Sociálnej poisťovne sa nenachádzajú všetky doklady o jeho dôchodkovom poistení, môže predložiť doklady preukazujúce chýbajúce údaje zamestnancom útvaru dôchodkového poistenia ktorejkoľvek pobočky Sociálnej poisťovne. Tí mu poskytnú potrebnú súčinnosť, a to aj vtedy, ak nemá k dispozícii žiadne doklady a ani si ich nevie sám zadovážiť,“ vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
Odpracované roky do dôchodku
M. Kontúr tvrdí, že na dôchodkové účely je potrebné rozlišovať dva pojmy – obdobie dôchodkového poistenia a odpravované roky. „Podmienka získania potrebného odpracovaného obdobia je stanovená len pri predčasnom starobnom dôchodku a to v súvislosti s možným priznaním dôchodku aj viac ako dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku,“ hovorí M. Kontúr. Ide o predčasný odchod do dôchodku po viac ako 40 odpracovaných rokoch.Do odpracovaného obdobia sa pri ňom nezapočítava doba štúdia, doba nezamestnanosti, doba odborného alebo politického školenia a obdobie dodatočného zaplatenia poistného na dôchodkové poistenie za dobu štúdia a dobu zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Výnimkou pri štúdiu je takzvaný učebný pomer, ktorý vznikol na základe učebnej zmluvy. Počítajú sa do toho len tie, ktoré boli podpísané do konca augusta 1984. Kto mal takú zmluvu uzatvorenú, do jeho odpracovaného obdobia sa to počíta.
Do predčasnej penzie sa odchádza aj po viac ako 40 odpracovaných rokoch. Pôvodne tento počet rokov nemal stúpať, no od mája platia nové podmienky. Po novom sa počet odpracovaných rokov bude zvyšovať podľa strednej dĺžky života. Rovnako to funguje aj pri starobnom dôchodku. Penzista si počet potrebných odpracovaných rokov vypočíta tak, že od svojho dôchodkového veku odpočíta číslo 23. Ak sa napríklad niekto narodil v roku 1963, jeho klasický dôchodkový vek je 63 rokov a šesť mesiacov. Ak by chcel odísť do predčasného dôchodku, musí odpracovať minimálne 40 rokov a šesť mesiacov.
Kedy sa počíta škola a úrad práce
Iné je to pri odchode do predčasnej penzie dva roky pred dosiahnutím dôchodkového veku a pri klasickom starobnom dôchodku. Pri nich sa v určitom období a za určitých podmienok do obdobia dôchodkového poistenia započítajú aj obdobia štúdia či také, kedy bol budúci penzista na úrade práce.
Do obdobia dôchodkového poistenia sa pri nich až do konca roka 2000 počíta evidencia na úrade práce bez ohľadu na to, či človek vtedy poberal aj dávku v nezamestnanosti. Od začiatku roka 2001 až do konca roka 2003 sa do dôchodkového poistenia počíta len také obdobie na úrade práce, počas ktorého budúci penzista dostával aj podporu. Sociálna poisťovňa odporúča, aby žiadatelia o dôchodok mali z tohto obdobia potvrdenia o evidencii na úrade práce či o poberaní podpory v nezamestnanosti.
Podobné pravidlá platia aj pre školu. V tomto prípade sa napríklad do dôchodkového poistenia počíta doba štúdia po ukončení povinnej školskej dochádzky na strednej a vysokej škole. Platí to len pre ľudí, ktorí túto podmienku spĺňali do konca roka 2003. Tieto obdobia by mali ľudia tiež dokladovať napríklad maturitným vysvedčením, vysokoškolským diplomom alebo potvrdením školy.
Od začiatku roka 2004 sa doba evidencie na úrade práce či obdobie štúdia nehodnotia vôbec. Výnimkou sú ľudia, ktorí si platili dobrovoľné dôchodkové poistenie, alebo ak si toto poistenie doplatili dodatočne.
Článok je prevzatý zo stránky www.finsider.sk so súhlasom autora.