Chcete začať s investovaním, no neviete aké sú riziká, kedy je vhodný čas na investovanie a do čoho alebo ako investovať? Myslíte si, že nemáte dosť peňazí na to, aby ste začali s investovaním? Keď sa rozhodnete investovať, najdôležitejšou časťou tohto procesu je vzdelávať sa. Keď budete investovaniu lepšie rozumieť, budete sa ako investor cítiť pohodlnejšie a istejšie, obzvlášť, keď budete svoje investície časom zväčšovať.
NAJSKÔR NAŠETRIŤ, POTOM INVESTOVAŤ
Každoročne prieskumy potvrdzujú, že väčšina ľudí má svoje úspory uložené na bežných účtoch. Peniaze sú tam v bezpečí a okamžite dostupné. Pre uloženie vašej krátkodobej finančnej rezervy sú sporiace účty ideálne a sporenie peňazí je dôležitým začiatkom budovania lepšej finančnej budúcnosti. Nedržte však na sporiacich účtoch viac peňazí, ako je nutné – ich reálna hodnota bude totiž klesať. Vaše úspory sa totiž každým dňom zmenšujú vplyvom inflácie.
Aby ste mohli v pokoji investovať, stačí mať na sporiacom účte vytvorenú rezervu na krátkodobejšie výdavky. Mnohí odborníci odporúčajú mať rezervu, ktorá predstavuje tri mesačné výplaty.
INFLÁCIA VERZUS TRHOVÉ RIZIKO
Hoci váš sporiaci účet môže mať o desať rokov rovnaký zostatok, tieto peniaze nebudú mať rovnakú kúpnu silu ako dnes. Investovanie má potenciál ochrániť vaše peniaze pred infláciou, aby ste si za svoje dnešné úspory aj o pár rokov mohli kúpiť minimálne toľko ako dnes. Preto je rozumnejšie nenechávať peniaze na bežných účtoch, ale namiesto toho ich vložiť tam, kde majú možnosť rastu.
Investovanie nie je to isté, ani také jednoduché ako sporenie. Každý sa púšťa do investovania s vidinou zisku, no tiež s obavami zo straty, na základe neuvážených či chybných krokov. Bez ohľadu na to, do čoho sa rozhodnete investovať, dúfate, že v budúcnosti na tejto investícii zarobíte. Investovanie je však prirodzene spojené s poklesmi aj nárastmi, ktoré môže byť spôsobené spomalením ekonomického rastu krajiny, ale aj neočakávanou udalosťou, akou je pandémia. Preto je dobré, urobiť si na začiatok aspoň menší prehľad a držať sa 3 jednoduchých krokov.
NÁVOD PRE ZAČÍNAJÚCICH INVESTOROV
1. KROK
Na začiatok si stanovte sumu, akú chcete investovať. Výška investície závisí od vášho investičného cieľa a od toho, kedy ho potrebujete dosiahnuť.
Najčastejší mýtus, ktorý je spojený s investovaním, je ten, že naň potrebujete veľký obnos peňazí. V skutočnosti však môžete začať aj na dvojciferných sumách. Sami najlepšie viete, akú časť výplaty si dokážete odložiť bokom a chceli by ste ju zhodnocovať na finančnom trhu. S touto sumou nakladajte rozvážne. Na začiatok je dobré si ju rozdeliť a investovať len časť. Chvíľu potrvá, kým sa zorientujete; doprajte si čas väčšie investície.
2. KROK
Teraz by ste si mali zodpovedať otázku, aký je váš investičný cieľ a ako dlho chcete mať peniaze uložené. Investovaním môžete napĺňať strednodobé, ale aj dlhodobé ciele.
Malo by vám zhodnotenie úspor zabezpečiť spokojný dôchodok? Či skôr letnú dovolenku alebo nové auto?
Keď začínate, uvedomte si, že investovanie je dlhodobá stratégia budovania bohatstva.
Nemali by ste predpokladať, že vaše peniaze narastú zo dňa na deň. V skutočnosti budú na ceste k rastu mnohokrát stúpať a klesať. Všetko záleží aj od toho, aký výnos očakávate a aké riziko chcete pri očakávanom výnose podstúpiť. V praxi platí: čím vyšší očakávaný výnos (za čím kratší čas), tým vyššie riziko investície a opačne.
Investičný produkt si následne zvolíte podľa toho, aký je cieľ vášho sporenia. Najdôležitejším kritériom je vedieť, na čo budú vaše úspory slúžiť. Potom si môžete vybrať, kam svoje financie vložíte.
3. KROK
Posledným a najťažším krokom je vytvorenie investičnej stratégie, ktorá zvyčajne zahŕňa dlhodobý časový plán. Vzhľadom na to, je najlepšie začať investovať čo najskôr. Čím skôr začnete, tým viac času budete mať na to, aby vaše investície rástli. Vaše peniaze tak budú mať dostatok času na vybudovanie bohatstva.
Investovať môžete do rôznych vecí – akcií, zlata, podielových fondov, ETF, komodít, nehnuteľností alebo kryptomien.
Najlepším spôsobom, ako znížiť riziko na trhu, je diverzifikovať svoje investície. Určite nechcete vložiť všetky svoje investície do jednej konkrétnej spoločnosti, ktorá časom skrachuje. Ideálnym riešením je preto rozložiť investície medzi viaceré produkty rôznych odvetví. Ak jedna oblasť trhu klesne, nezostane vám potápajúce sa portfólio.
Hoci suma, ktorú na začiatku investujete bude malá, môže byť prelomom vo vašich financiách. Investovanie peňazí pre začiatočníkov nemusí byť ťažké ani stresujúce. Stačí, ak sa obrátite na finančných odborníkov, ktorí vám radi predstavia viacero možností investovania aj odporúčaný investičný horizont, vďaka ktorému je pravdepodobnosť straty naozaj nízka. A nezabudnite – čím skôr začnete investovať, tým dlhšie budú peniaze pracovať pre vás.